سوالات متداول

شروع به کار

کی دبلیو رنک سرویس بررسی رتبه وب سایت در جستجوی کلمات کلیدی مدنظر شما در گوگل است. کی دبلیو رنک به شما این امکان را می دهد که نتایج رتبه کلمات کلیدی سایت خود را در گوگل مشاهده و جایگاه وب سایت خود را به صورت نموداری و در مقایسه با روزهای قبل بررسی کنید. کی دبلیو رنک به منظور مانیتورینگ سایت شما، اقدامات زیر را انجام می دهد:
  • بررسی موقعیت وب سایت در جستجوی کلمات کلیدی مدنظر در گوگل از طریق کشور/شهر و دستگاه های مختلف
  • مشاهده رتبه کلمات کلیدی مدنظر در گوگل به صورت نموداری و در مقایسه با روزهای قبل
  • بررسی میانگین رتبه کلمات کلیدی، میزان صعود/سقوط کلمات کلیدی و توزیع کلمات کلیدی
  • مقایسه رتبه وب سایت در کلمات کلیدی مدنظر با رقبای خود به صورت لحظه ای و همچنین به صورت روزانه
  • یافتن پرکاربردترین و مناسب ترین کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار
  • بررسی تراکم کلمات کلیدی و یافتن پرتکرارترین کلمات موجود در هر صفحه از وب سایت
گزارش های فوق برای یک دامنه، ثبت شده و در صورتی که دامنه به خود شما تعلق داشته باشد، می تواند به تصمیم گیری شما برای بهبود سایت خود از نظر فاکتورهای سئو کمک نماید. در صورتی که این دامنه به سایت های رقیب شما تعلق داشته باشد نیز می توانید تغییرات سایت های رقیب خود را در هر روز مشاهده کرده و در نهایت نسبت به بهبود سایت خود گام بردارید.
ابزار بررسی رتبه کلمات، ده صفحه ابتدایی گوگل را بررسی می کند و در نتیجه با ثبت کلمات کلیدی مربوط به هر دامنه می توانید تغییرات جایگاه خود را در صد نتیجه اول گوگل برای جستجوی آن کلمه کلیدی مشاهده نمایید.
برای اضافه نمودن نام دامنه هیچ محدودیتی وجود ندارد و در سرویس کی دبلیو رنک تمامی پسوندهای موجود پشتیبانی می گردد. شما می توانید هر دامنه ای که متعلق به خودتان هست را ثبت کنید. علاوه بر این در صورتی که تمایل داشته باشید روند تغییرات مربوط به دامنه های رقبای خود را بررسی نمایید، می توانید آنها را نیز ثبت کنید. کی دبلیو رنک محافظ حریم خصوصی شما خواهد بود و دیگر کاربران به هیچ وجه از جزئیات دامنه های ثبت شده توسط شما اطلاعی نخواهند داشت.
امکان اضافه نمودن دامنه های فارسی در سرویس کی دبلیو رنک فراهم می باشد. اما برای اضافه نمودن دامنه های فارسی بایستی فرمت انگلیسی (Punycode) آن را وارد نمایید. در خصوص یافتن معادل Punycode دامنه فارسی خود می توانید از سایت های تبدیل Unicode به Punycode استفاده نمایید.
برای اضافه نمودن کلمات کلیدی مدنظر خود بایستی پس از وارد نمودن هر کلمه کلیدی، کلید Enter را بزنید تا کلمه کلیدی بعدی را وارد نمایید. بدین ترتیب رتبه سایت شما در جستجوی این کلمه کلیدی در گوگل به صورت روزانه بررسی و در قالب نمودار ثبت می شود. در واقع شما با ثبت یک کلمه کلیدی، به کی دبلیو رنک اجازه می دهید تا آن کلمه را در گوگل جستجو کرده و در صورتی که سایت شما را در 100 نتیجه اول مشاهده نمود، جایگاه آن را در قالب جدول و نمودار ثبت کند. در نتیجه شما می توانید نتیجه اقداماتی که به منظور سئو و بهینه سازی وب سایت خود انجام می دهید را مشاهده نمایید.
در صورتی که عمده کاربران از طریق موبایل وارد سایت شما می شوند، بهتر است دستگاه موبایل را برای جستجوی روزانه کلمات کلیدی انتخاب نمایید، تا اطلاعات ثبت شده مشابه نتایج جستجوی عمده کاربران شما باشد. این موضوع برای حالت دسکتاپ نیز صدق می کند. اما در صورتی که کاربران به طور مساوی از طریق موبایل و دسکتاپ وارد سایت شما می شوند، برای مشاهده اطلاعات دقیق بهتر است هر کلمه کلیدی را دو بار و برای هر یک از حالت های موبایل و دسکتاپ به صورت مجزا وارد نمایید.

بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت

کی دبلیو رنک تنها مرجعی برای مانیتور کردن سایت شما بوده و به شما در تصمیم گیری در خصوص تعیین استراتژی مناسب به منظور سئو و بهینه سازی سایت کمک می کند. با ثبت دامنه خود و همچنین کلمات کلیدی آن در سایت کی دبلیو رنک، می توانید نتیجه اقدامات خود را مشاهده نمایید. اما این ابزار به صورت مستقیم در بهبود رتبه کلمات کلیدی سایت شما در گوگل تاثیری ندارد.
با توجه به اینکه آمار و اطلاعات مربوط به کلیه کاربران یک بار در روز، بروز رسانی می شود، بعد از وارد نمودن آدرس سایت و کلمات کلیدی خود، بایستی تا روز بعد برای ثبت اولین اطلاعات مربوط به رتبه سایت در کلمات کلیدی مدنظر خود منتظر بمانید. به محض ثبت اولین نتایج، ایمیل اطلاع رسانی برای شما ارسال خواهد شد. از آن پس نیز تمامی آمار و اطلاعات به صورت روزانه بروز رسانی خواهد شد.
با استفاده از ابزار رایگان موجود در صفحه اصلی، مجموعا سه بار و در هر ساعت شبانه روز می توانید با وارد نمودن آدرس سایت و کلمه کلیدی مدنظر خود، رتبه سایت خود را به صورت لحظه ای مشاهده نمایید.
همچنین ابزار مقایسه موجود در پنل داشبورد نیز به شما این امکان را می دهد که مجموعا سه بار و در هر ساعت شبانه روز، با انتخاب دامنه مدنظر خود از میان دامنه هایی که قبلا ثبت نمودید، وارد نمودن دامنه رقیب و انتخاب کلمه کلیدی مدنظر خود از میان کلمات کلیدی که قبلا ثبت نمودید، رتبه وب سایت در آن کلمه کلیدی را در مقایسه با رقیب خود مشاهده نمایید.
در سرویس بررسی رتبه کلمه کلیدی، جستجوی یک کلمه و موقعیت آن برای یک دامنه به صورت کاملا بدون طرف انجام می شود. بدین معنا که:
  • سیستم هنگام بررسی نتایج به دست آمده هیچ گاه بر روی نتایج کلیک نمی کند تا نتایج برای جستجوهای بعدی شخصی سازی نشود.
  • سرویس مذکور نتایج ثبت شده را از طرف عموم کاربران نشان می دهد. یعنی اینکه اگر هر کاربر آن کلمه کلیدی خاص را در گوگل جستجو نماید، با فرض اینکه هیچ گاه قبلا آن کلمه را جستجو نکرده و یا روی نتیجه ای از آن کلیک نکرده باشد، وب سایت شما را در کدام جایگاه مشاهده خواهد کرد.
  • سرویس کی دبلیو رنک قادر است جستجوی کلمه کلیدی وارد شده را بر اساس کشور/شهر و دستگاه مدنظر شما انجام دهد، بنابراین نتایج ثبت شده برای هر کلمه کلیدی بستگی به مقادیر انتخابی شما هنگام وارد نمودن کلمه کلیدی دارد.
  • تاریخچه جستجوهای صورت گرفته هیچ گاه ذخیره نمی شود تا گوگل نتواند بر اساس تاریخچه جستجو و علایق، نتایج را به صورت شخصی سازی شده نشان دهد.
در ضمن مکانیزم دریافت اطلاعات از گوگل در کی دبلیو رنک، دریافت صد نتیجه ابتدایی صفحه جستجو به صورت یکجا می باشد، در حالی که در جستجوی دستی عمده کلمات کلیدی، نتایج به صورت ده تایی نمایش داده می شود. گاها ترتیب نتایج گوگل در جستجوی کلمات کلیدی در حالت های ده تایی و صد تایی دارای تفاوت هایی می باشد.
با توجه به توضیحات فوق بدیهی است که بعضا رتبه مشاهده شده برای جستجوی شما از یک کلمه کلیدی، با رتبه آن برای جستجوی یک کاربر بی طرف (همانند رتبه به درست آمده توسط سایت کی دبلیو رنک) تا حدی متفاوت باشد. ضمنا با توجه به اینکه نتایج گوگل برای هر کاربر تا حد زیادی شخصی سازی می شود، طبیعتا با کامپیوتر/موبایل شخصی خود، صرف نظر از اینکه به چه اینترنتی متصل باشید، در جستجوهای خود هیچ گاه نتیجه بی طرف رتبه کلمات کلیدی را مشاهده نخواهید کرد.
با توجه به اینکه نتایج جستجوی گوگل بر اساس کشورها و موقعیت جغرافیایی کاربران متغیر است، احتمال اینکه سایت شما در کشورهای مختلف رتبه یکسانی داشته باشد بسیار کم هست.
در خصوص رتبه سایت در شهرهای مختلف نیز به علت وجود الگوریتم سئوی محلی، نتایج جستجو متناسب با محل جغرافیایی کاربر تعیین می شوند و گوگل با در نظر گرفتن محل سکونت فرد جستجو کننده، نتایجی را به او نشان می ‌دهد که به محل سکونتش نزدیک ‌تر باشد. اما با توجه به اینکه در خصوص بسیاری از کلمات کلیدی هیچ گونه سئو محلی توسط سایت های مختلف صورت نگرفته، تغییرات این کلمات در شهرهای مختلف به احتمال زیاد ناچیز است. ولی در خصوص کلمه کلیدی مثل "رستوران های نزدیک من" به دلیل اینکه توسط اکثر سایت ها سئو محلی صورت گرفته، در شهرهای مختلف رتبه های مختلفی نمایش داده می شود.
نتایج گوگل، ویژگی های موجود در صفحه نتایج و الگوریتم های گوگل در حالت دسکتاپ و موبایل تفاوت دارند. وب سایت هایی که نسبت به وب سایت های رقیب سازگاری بیشتری با موبایل دارند، گاها در جستجو از طریق موبایل رتبه بالاتری نسبت به جستجو از طریق دسکتاپ دارند. همچنین در موبایل، وب سایت های بیشتری به عنوان نتایج محلی نمایش داده می شوند و به این دلیل اگر با موبایل در موقعیت های مکانی متفاوتی جستجو کنید، احتمالا رتبه بندی نتایج متغیر خواهد بود. نتایج AMP (صفحات موبایلی پرشتاب) نیز صرفا مربوط به نتایج موبایل بوده و سایت هایی که دارای این قابلیت می باشند، در جستجو از طریق موبایل، اولویت بالاتری دارند.
در جستجوهای از طریق موبایل نیز در بعضی از موارد نوع سیستم عامل بر روی ترتیب نتایج در جستجوی گوگل تاثیر گذار می باشد. به عنوان مثال لینک های مربوط به Google Play معمولا در سیستم عامل Android در رتبه های بالاتری نسبت به iOS قرار می گیرند.
در صورتی که رتبه سایت شما در یک کلمه کلیدی بین 40 الی 100، یعنی صفحه 4 الی 10 گوگل باشد، با توجه به میزان تغییرات بالای نتایج گوگل در این صفحات، نوسان رتبه شما نیز گاها به شدت بالا بوده و حتی ممکن است با هر بار جستجو، در یک رتبه متفاوت قرار بگیرید. در بعضی موارد حتی در یک لحظه و در یک جستجوی پشت سرهم یک کاربر، ممکن است نتایج متفاوت نمایش داده شود. ضمنا تغییر رتبه سایت شما در گوگل، صرفا به سایت شما متکی نبوده و مواردی همچون تغییر الگوریتم های گوگل، افت یا رشد رقبا، حذف شدن سایت های قبلی و یا اضافه شدن سایت های جدید و ... منجر به تغییرات کلی در صفحه نتایج جستجوی گوگل می گردد. بررسی روزانه رتبه کلمات کلیدی در سرویس کی دبلیو رنک، در ساعات ابتدایی هر روز انجام می گیرد و با توجه به توضیحات فوق، گاها نتایج جستجوی گوگل در ساعات مختلف (به خصوص برای لینک های موجود در صفحات بالا) متفاوت می باشد.

سایر قابلیت ها

با وارد نمودن یکی از کلمات کلیدی مدنظر خود در ابزار پیشنهاد دهنده کلمه کلیدی موجود در پنل داشبورد، لیستی از ارزشمندترین و پرکاربردترین کلمات کلیدی مرتبط با حوزه کاری شما که توسط سایت های رقیب مورد استفاده قرار گرفته، به نمایش در خواهد آمد. در نتیجه شما می توانید کلمات کلیدی بهتر که بیشتر جستجو شده را در استراتژی سئو خود قرار داده و در محتوای وب سایت خود استفاده نمایید.
همچنین با ابزار بررسی تراکم کلمات کلیدی می توانید در هر لحظه تراکم و میزان تکرار هر یک از کلمات موجود در هر یک از صفحات دامنه های ثبت شده در حساب کاربری خود را مشاهده نمایید و بدین ترتیب در خصوص نیاز به افزایش و یا کاهش میزان تکرار هر کلمه کلیدی در صفحه اصلی تصمیم گیری نمایید. در ضمن با بررسی سایت رقیب در این ابزار می توانید از کلمات کلیدی مورد استفاده رقبای خود نیز مطلع شوید.
با استفاده از قابلیت آرشیو نمودن دامنه و یا کلمه کلیدی، می توانید بروز شدن آمار مربوط به آن مورد را از آن زمان غیر فعال نموده و با آزاد شدن تعداد دامنه و یا کلمات کلیدی استفاده شده، موارد جدیدی را جایگزین نمایید. همچنین اطلاعات و نمودارهای مربوط به دامنه و کلمه کلیدی آرشیو شده، همچنان در حساب کاربری شما باقی خواهد ماند. ضمنا در صورت غیر فعال نمودن یک دامنه، تمامی کلمات کلیدی آن نیز غیر فعال خواهند شد و با توجه به اینکه این عملیات قابل بازگشت نمی باشد، در صورت نیاز مجدد، بایستی دامنه و کلمات کلیدی را مجددا اضافه نمایید.

سوالات عمومی

از زمان انقضای سرویس، رتبه وب سایت در کلمات کلیدی مدنظر شما بروز رسانی نخواهد شد، اما اطلاعات قبلی شما کماکان بر روی سرور باقی خواهد ماند. در صورت خرید مجدد سرویس، اطلاعات مجددا به صورت روزانه بررسی و بروز رسانی خواهد شد.
در سرویس کی دبلیو رنک برای هر دامنه یک لینک اختصاصی ایجاد می گردد که در این لینک رتبه روزانه تمامی کلمات کلیدی ثبت شده آن دامنه، بدون ورود به حساب کاربری، قابل مشاهده می باشد. همچنین این امکان وجود دارد که از جداول موجود در حساب کاربری خود در بازه زمانی مدنظر، خروجی CSV تهیه نموده و از طریق نرم افزارهایی همچون Excel مشاهده نمایید.
کی دبلیو رنک در حکم مرجعی مستند مابین مالک وب سایت و کارشناس سئو می باشد. با استفاده از لینک اختصاصی هر دامنه که به صورت عمومی نیز قابل رویت است، کارشناس سئو می تواند بدون نیاز به اعلام اطلاعات ورود به حساب کاربری خود، مالک وب سایت را به صورت مستمر در جریان بهبود و پیشرفت های وب سایت خود در امور بهینه سازی کلمات کلیدی قرار دهد. در نهایت با اتمام فرآیند سئو، کارشناس سئو می تواند آمار ارائه شده در وب سایت کی دبلیو رنک را به عنوان مستندات حصول نتیجه مقرر شده، در اختیار مالک سایت قرار دهد.